جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 43281
  تاریخ انتشار : 6 بهمن 1392 10:1
  تعداد بازدید : 400

  یک فعال کارگری تاکید کرد

  دستیابی آسان به حقوق قانونی مانع شکایت کارگران می شود

  یک فعال کارگری گفت: زمینه دستیابی کارگران به حقوق و مزایای قانونی خود باید به گونه ای باشد که به رویارویی با کارفرمایان و شکایت از آنها منجر نشود.

  ariya jafari-6.jpg

  غلامرضا توکلی ‌در گفت‌وگو با خبرنگار تعاون و اشتغال ایسنا اظهار کرد: هر نوع اصلاح یا تغییر در قانون کار و قانون تامین اجتماعی نیازمند تعریفی دقیق و شفاف و گویا از مضامین و سرفصل‌های آن است و بر این اساس باید زمینه‌های طفره رفتن از حق و حقوق تعیین شده برای کارگران از بین برود.

   

  وی افزود: باید تدابیری به کار گرفته شود که کارگران بتوانند به آسانی به حق و حقوق خود دست یابند به نحوی که برای برخوردار شدن از حقوق و مزایای قانونی نیازی به رویارویی با کارفرمایان و شکایت از آنها پیدا نکنند.

   

  توکلی با تاکید بر رعایت قانون کار و قانون تامین اجتماعی در صنوف و کارگاهها، افزود: در کارگاههای کوچک و واحدهای صنفی به منظور حمایت از کارگران باید اقدامات لازم و مورد نیاز جهت اجرای قانون کار و قانون تامین اجتماعی صورت گیرد.

   

  این فعال کارگری با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی متعلق به کسانی است که با پرداخت حق بیمه بیشترین هزینه‌های آن را تامین می‌کنند،‌ افزود: نمایندگان کارگران باید در هیات امنا و هیات مدیره تامین اجتماعی حضور یافته و در نحوه اداره و تصمیم‌گیری‌های آن نقش چشم‌گیر و تاثیر‌گذاری داشته باشند.

   

  وی اضافه کرد: در همین راستا ترتیبی اتخاذ شود که تشکل‌های صنفی کارگری برای دفاع از حقوق فردی و جمعی نیازی به درخواست و تقاضا یا شکایت فردی و دسته‌جمعی نداشته باشند تا ملاحظات کارگری تبدیل به مشوقی برای عدم رعایت حقوق کارگران نشود.

   

  توکلی در پایان با تاکید بر اجرای ماده 136 قانون تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر آیین‌نامه‌هایی که بر وجود اکثریت و اقلیت در تشکل‌های کارگری تاکید دارند منطبق با قانون نیست و عدم انطباق آنها با قانون ایجاب می‌کند که به جای این شیوه غیرقانونی زمینه همکاری و همراهی کارگران فراهم شود و بند چهار ماده 43 قانون تامین اجتماعی و ماده 136 قانون تامین اجتماعی ملاک و معیار این کار قرار گیرد و به‌طور کامل اجرا شود.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28608229
اکنون :
105