جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 43333
  تاریخ انتشار : 6 بهمن 1392 11:43
  تعداد بازدید : 904

  نقض حقوق بشر در غرب زیر گوش سازمان های بین المللی مدعی حقوق بشر

  مفهوم حقوق بشر در سیصد سال اخیر تبدیل به یکی از مباحث محوری در گفتمان لیبرال سرمایه دارانه غرب شده است ولی با ارائه تعریف محدود و بیمار از این حقوق، کشورهای غربی در چند قرن اخیر حقوق بشر را به نام دفاع از حقوق بشر زیرپا گذاشته اند.

  نقض حقوق بشر در غرب زیر گوش سازمان‌های بین‌المللی مدعی حقوق بشر

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت، مصطفی انصافی؛ تنها چند ساعت پس از انتشار گزارش مغرضانه دیده‌بان حقوق‌بشر مبنی بر وجود موارد جدی نقض حقوق بشر در ایران در 2 بهمن ( 22 ژانویه 2014)، رئیس کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا از موضعی ضد ایرانی اعلام کرد که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به دلیل نقض حقوق بشر روندی تصاعدی به خود خواهد گرفت.

  جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره از سوی کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا متهم به نقض حقوق بشر شده و هر از گاهی گزارشاتی واهی و فاقد منبع و سند موثق را بهانه‌ قرار می‌دهد تا جریانی ضد‌ایرانی در محافل رسانه‌ای غرب دست به دست بچرخد و این در حالی اتفاق می‌افتد که کشورهای غربی خود از جمله بزرگترین ناقضان حقوق بشر قلمداد می‌شوند و در سکوت سازمان‌های بین‌المللی که خود را نگران حقوق بشر نشان می‌دهند هر روز موارد متعددی از نقض حقوق بشر را مرتکب می‌شوند.

  مفهوم حقوق بشر در سیصد سال اخیر تبدیل به یکی از مباحث محوری در گفتمان لیبرال سرمایه‌دارانه غرب شده است ولی با ارائه تعریف محدود و بیمار از این حقوق، کشورهای غربی در چند قرن اخیر حقوق بشر را به نام حقوق بشر زیرپا گذاشته اند.

  بشر در تعریف سیاستمدارن غربی صرفاً محدود به انسان سفید پوستی می‌شود که شهروند یکی از کشورهای مغرب زمین است از این رو انسان غیر غربی از نظر آنها واجد هیچ حق و حقوقی نیست؛ مصداق این رویکرد را می‌توان در رفتار استعماری دولت‌های غربی از زمان رنسانس به بعد مشاهده کرد. این نگاه استعماری در قرن بیست و یکم تغییر چهره داد و تبدیل به هجمه‌های رسانه‌ای به نام حقوق بشر ضد کشورهای مستقل شد به نحوی که غربی‌ها و به خصوص آمریکایی‌ها که ید طولایی در استفاده از این روش دارند هر از گاهی ملت و یا دولت‌های را که سیاست‌های مستقل از آنها در پیش می‌گیرد متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند و ضد آنها قطعنامه و بیانیه صادر می‌کنند.

  این رویکرد در حالی هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود می گیرد که کشورهای مثل کانادا، انگلیس، فرانسه و آمریکا که جمهوری اسلامی را طی سی و چهار سال اخیر متهم به نقض حقوق بشر کرده اند خود بدترین وضع را از نظر رعایت حقوق بشر دارند.

  دولت کانادا هنوز پس از گذشت چندین دهه از لغو آپارتاید و نفی تبعیض نژادی در جهان همچنان حقوق اولیه سرخپوستان این کشور را که نخستین ساکنان این سرزمین نیز هستند سلب می‌کند و حتی آنها را از تحصیل دانش و ورود به مدارس باز می‌دارد. در فرانسه سیاه پوستان همواره با مشکلات متعددی مواجه هستند و حتی چندی پیش نیز مهاجران و رنگین پوستان این کشور بر ضد سیاست‌های نژادپرستانه دولت فرانسه شوریدند که باعث تشنجات و آشوب چندین ماهه در فرانسه شدند.

  بنا به گزارشات منتشر شده در سایت (LAW press) انگلیس بدترین آمارهای نقض حقوق بشر را در میان کشورهای اروپایی دارد و زنجیره‌ای از بدرفتاری‌ها از نقض حقوق ملت ایرلند شمالی گرفته تا نقض حقوق زندانیان، پناهندگان، مهاجران، مسلمانان و حتی زنان را در این کشور می‌توان رصد و پیگیری کرد. صرف نظر از این موارد گسترده نقض حقوق بشر، در انگلیس قریب به 6 میلیون دوربین در خیابان‌ها و معابر عمومی شهروندان این کشور را زیر نظر دارند و طبق آمارها رفتار هر 14 شهروند انگلیسی توسط یک دوربین مدار بسته ثبت و ضبط می‌شود.

  برای ثبت موارد نقض حقوق بشر در آمریکا باید چندین جلد کتاب منتشر شود، از خشونت نژادی ضد سیاه پوستان و آسیایی‌تبارها تا رونق یافتن شکنجه زندانیان، زندان‌های مخفی، حمایت از رژیم تروریستی صهیونیستی، استفاده از سلاح اتمی ضد مردم بی دفاع ژاپن برای نخستین بار در تاریخ جهان، حمایت از رژیم‌های سرکوبگر آل‌سعود و آل‌خلیفه، تجاوز نظامی به ویتنام، افغانستان و عراق، حمله هر روزه پهپادهای آمریکایی به مناطق قبایلی پاکستان، سرکوب جنبش ضد وال استریت و... همه و همه تنها مواردی از نقض حقوق بشر از سوی دولتمردان آمریکاست.

  دولت آمریکا تلاش کرده تا با سوء استفاده از موقعیت خود به لحاظ قرار گرفتن سازمان‌های حقوق بشری در خاک این کشور و تطمیع آنها، برای خود چهره یک مدافع حقوق بشر را بسازد و تحت‌الحفظ این پرستیژ خود ساخته هر روز چندین مرتبه مرتکب نقض حقوق بشر می‌شود و دیگران را متهم به نقض این حقوق می‌کند.

  اتهام نقض حقوق بشر از سوی آمریکا در واقع یک حربه واهی برای نیل به مقاصد سیاسی است تا از این طریق هم رفتار ضد بشری خود را لاپوشانی کند و هم کشورهای مستقلی مثل ایران را تحت فشار بگذارد ولی امروز دیگر حنای غرب و آمریکا رنگی برای افکار عمومی جهان ندارد و حتی صدای انتقاد از وضعیت بغرنج حقوق بشر از داخل آمریکا نیز شنیده می‌شود. جنبش‌های مثل جنبش اشغال وال‌استریت در واقع زبان گویای این انتقادها هستند که با وحشیانه‌ترین روش‌ها از سوی پلیس آمریکا مورد سرکوب قرار گرفت و سرکوب این جنبش سندی است بر واهی بودن ژست حقوق بشری ودلسوزانه دولت آمریکا.

  دولت و کنگره آمریکا وقتی مشاهده کردند که جمهوری اسلامی با رویکردی منطقی و عقلانی پای میز مذاکره نشست و صداقت خود را به جهانیان ثابت کرد و بهانه حرکت به سمت تولید سلاح هسته‌ای را از معاندان و کینه‌توزان انقلاب اسلامی ستاند، این بار با حربه قدیمی، منسوخ و نخ‌نمای نقض حقوق بشر وارد میدان شدند تا بلکه از این طریق بتوانند جو ضد ایرانی را تر و تازه نگه دارند ولی جهانیان دیگر گوش به این صداها نداده و این بار نیز با سکوت کنایه آمیز خود از کنار این اتهام‌پراکنی آمریکا ضد ایران عبور خواهند کرد.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28608229
اکنون :
106